Splošni pogoji poslovanja spletne trgovine
- Uvodne določbe
1.1. Ti splošni pogoji poslovanja (v nadaljnjem besedilu »pogoji poslovanja«) trgovske družbe Orsay Europe, s.r.o., ID: 25704729, s sedežem na naslovu, Rozkošného 1058/3, Smíchov, 150 00 Praga 5, registrirano v poslovnem registru pri mestnem sodišču v Pragi v oddelku C, številka spisa 62763 (v nadaljnjem besedilu »prodajalec«) v skladu z določbo člena 1751(1) zakona št. 89/2012 Sb. (Zbirka zakonov Češke republike), civilni zakonik (v nadaljnjem besedilu »civilni zakonik«), ureja medsebojne pravice in obveznosti pogodbenih strank, ki izhajajo iz kupoprodajne pogodbe (v nadaljnjem besedilu »kupoprodajna pogodba«), sklenjene med prodajalcem in drugo fizično osebo (v nadaljnjem besedilu »kupec«) prek spletne trgovine prodajalca. Spletno trgovino prodajalec vodi na spletnem mestu oz. naslovu Orsay.si (v nadaljnjem besedilu »spletno mesto«), in sicer preko spletnega vmesnika (v nadaljnjem besedilu »spletni vmesnik trgovine«).
1.2. Pogoji poslovanja ne veljajo v primerih, ko je oseba, ki namerava kupiti blago od prodajalca, pravna oseba ali oseba, ki blago naročuje v okviru svoje poslovne dejavnosti ali v okviru samostojnega opravljanja poklica.
1.3. Glede določb, ki niso predmet pogojev poslovanja, se je mogoče dogovoriti v kupoprodajni pogodbi. Dogovori v kupoprodajni pogodbi imajo prednost pred določbami pogojev poslovanja.
1.4. Določbe pogojev poslovanja so neločljivi del kupoprodajne pogodbe. Kupoprodajna pogodba in pogoji poslovanja so sestavljeni v slovenskem jeziku. Kupoprodajno pogodbo lahko sklenete v slovenskem jeziku.
1.5. Besedilo pogojev poslovanja lahko prodajalec spremeni ali dopolni. Ta določba pa ne vpliva na pravna razmerja, ki nastanejo iz posameznih kupoprodajnih pogodb, ki so bile sklenjene v času veljavnosti prejšnje različice pogojev poslovanja, kakor tudi ne na pravice in obveznosti, ki iz njih izhajajo, vključno s pravicami in obveznostmi, ki se nanašajo na kršitve takih kupoprodajnih pogodb.
2. Uporabniški račun
2.1. Na osnovi registracije, ki jo kupec izvede na spletnem mestu, lahko kupec dostopa do svojega uporabniškega vmesnika (v nadaljnjem besedilu »uporabniški račun«). Iz svojega uporabniškega vmesnika lahko kupec naroča blago. Z registracijo kupec soglaša s temi pogoji poslovanja. Naročanje blaga lahko kupec izvaja tudi brez registracije, kot gost, neposredno s spletnega vmesnika trgovine.
2.2. Pri registraciji in pri naročaju blaga mora kupec navesti pravilne in resnične podatke. Podatke, ki so navedeni v uporabniškem računu, mora kupec pri njihovi kakršnikoli spremembi posodobiti. Podatke, ki jih kupec navede v uporabniškem računu in pri naročanju blaga, prodajalec šteje za pravilne in resnične.
2.3. Dostop do uporabniškega računa je zavarovan z uporabniškim imenom in geslom. Kupec mora ohranjati zaupnost teh podatkov, ki so nujni za dostop do uporabniškega računa. S prijavo v uporabniški račun kupec soglaša s temi pogoji poslovanja.
2.4. Kupec ni pooblaščen za posredovanje dostopnih podatkov in omogočanje uporabe uporabniškega računa tretjim osebam.
2.5. Prodajalec lahko ukine uporabniški račun, in sicer zlasti v primeru, ko kupec krši pogoje poslovanja oz. obveznosti iz kupoprodajne pogodbe.
2.6. Kupec je seznanjen, da uporabniški račun morda ne bo dostopen neprekinjeno, in sicer zlasti ob upoštevanju nujnega vzdrževanja strojne in programske opreme prodajalca oziroma nujnega vzdrževanja strojne in programske opreme poslovnih partnerjev oz. dobaviteljev.
3. Darilni boni in kode za popust
3.1. Z darilnim bonom in kodo za popust je kupec upravičen do popusta na prodajno ceno blaga (v primeru darilnega bona tudi do popusta na stroške v povezavi z dostavo blaga), vključno z davkom na dodano vrednost. Kupec lahko popust uveljavlja v okviru sklepanja posameznih kupoprodajnih pogodb s prodajalcem, in sicer tako, da kodo iz darilnega bona oziroma kodo za popust vnese v naročilo (glej člen 4.4 teh pogojev poslovanja). Gre za elektronske (virtualne) darilne bone in kode za popust, od katerih vsak(a) zagotavlja pravico do popusta v določenem znesku in je lahko omejen(a) z določenim obdobjem veljavnosti. Drugi pogoji za uveljavljanje darilnih bonov in/ali kod za popust se lahko urejajo s pravili, ki so navedena v spletnem vmesniku trgovine.
3.2. Če ima darilni bon in/ali koda za popust omejeno obdobje veljavnosti, lahko kupec darilni bon ali kodo za popust uporabi samo pred njegovim potekom. Če se darilni bon in/ali koda za popust ne uveljavi pred potekom roka njegove/njene veljavnosti, pravica do njegove/njene uveljavitve oziroma do popusta na prodajno ceno blaga preneha, in to brez nadomestila (izplačila popusta v gotovini kot tudi kakršnekoli druge kompenzacije za neizkoriščeno vrednost darilnega bona in/ali kode za popust so izključeni).
3.3. Darilnega bona in kode za popust ni mogoče (nazaj) zamenjati za denar.
3.4. Darilni bon je mogoče uveljaviti večkrat vse do popolnega izčrpanja zneska, do katerega darilni bon kupca upravičuje. Darilni bon je mogoče uveljaviti tudi na blago z znižano ceno. Darilni bon je mogoče uveljaviti tudi za plačilo (dela) stroškov v povezavi z dostavo blaga.
Kodo za popust je mogoče uveljaviti samo enkrat (enkratno). Pravico do popusta, ki izhaja iz kode za popust, je mogoče uveljaviti samo kot popust na prodajno ceno blaga in ne kot popust na stroške v povezavi z dostavo blaga. Uveljavljanje kode za popust je pogojeno z nakupom blaga za prodajno ceno v določenem minimalnem znesku.
3.5. Če bo darilni bon ali koda za popust uveljavljen(a) v nasprotju s pogoji, ima prodajalec pravico, da tako darilni bon in/ali kodo za popust zavrne in od sklenjene kupoprodajne pogodbe odstopi.
4. Sklenitev kupoprodajne pogodbe
4.1. Vse predstavitve blaga v spletnem vmesniku trgovine so informativnega značaja in prodajalec v povezavi s tem blagom ni dolžan skleniti kupoprodajne pogodbe. Določba člena 1732(2) civilnega zakonika se ne uporabi. Vsi podatki v spletnem vmesniku so informativnega značaja in prodajalec v povezavi s tem ni dolžan skleniti kupoprodajne pogodbe, razen v situacijah, ko je sklicevanje na vsebino pogojev določeno z zavezujočo zakonsko ureditvijo o varstvu potrošnikov, zlasti kot izhaja iz določbe člena 1822 civilnega zakonika, in se je prodajalec s kupcem glede določenih podrobnosti dogovoril drugače.
4.2. Spletni vmesnik trgovine vsebuje informacije o blagu, in to vključno z navedbo cen za posamezno blago. Cene blaga so navedene skupaj z davkom na dodano vrednost in vsemi povezanimi dajatvami. Cene blaga ostajajo veljavne, dokler so prikazane v spletnem vmesniku trgovine. S to določbo se ne omejuje možnost prodajalca, da kupoprodajno blago sklene pod individualno dogovorjenimi pogoji.
4.3. Spletni vmesnik trgovine vsebuje tudi informacije o stroških v povezavi s pakiranjem in dostavo blaga. Informacije o stroških v povezavi s pakiranjem in dostavo blaga, ki so navedene v spletnem vmesniku trgovine, veljajo samo v primerih, ko se blago dostavlja na ozemlju Slovenije.
4.4. Za naročilo blaga kupec izpolni naročilnico v spletnem vmesniku trgovine. Naročilnica vsebuje zlasti informacije o:
4.4.1. naročanem blagu, količini, barvi in velikosti
(kupec naročano blago doda v elektronsko nakupovalno košarico spletnega vmesnika trgovine),
4.4.2. želenem načinu dostave naročanega blaga in načinu plačila za blago.
4.4.3. stroških v povezavi z dostavo blaga (v nadaljnjem besedilu »naročilo«).
4.5. Pred pošiljanjem naročila prodajalcu ima kupec možnost, da pregleda in spremeni podatke, ki jih je vstavil v naročilo, in sicer tako, da lahko ugotovi in popravi morebitne napake, nastale pri vnašanju podatkov v naročilo. Kupec naročilo prodajalcu pošlje tako, da klikne na gumb »zaključi naročilo« in istočasno potrdi, da je seznanjen ter soglaša s temi pogoji poslovanja. Podatke, navedene v naročilu, prodajalec šteje za pravilne in resnične. Prejem naročila oziroma njegovo specifikacijo prodajalec nemudoma potrdi kupcu, in sicer na naslov elektronske pošte kupca, naveden v uporabniškem računu ali v naročilu (v nadaljnjem besedilu »elektronski naslov kupca«).
4.6. Prodajalec ima vedno pravico, da glede na značaj naročila (količina blaga, znesek nakupne cene, predvideni stroški za dostavo) od kupca zahteva dodatne informacije in/ali potrditev naročila (na primer pisno oziroma po telefonu).
4.7. Pogodbeno razmerje med prodajalcem in kupcem nastane s potrditvijo naročila, ki ga prodajalec kupcu pošlje po elektronski pošti, na naslov elektronske pošte kupca.
4.8. Kupec se pri sklepanju kupoprodajne pogodbe strinja z uporabo komunikacijskih sredstev na daljavo. Stroške, ki kupcu nastanejo pri uporabi komunikacijskih sredstev na daljavo, v povezavi s sklenitvijo kupoprodajne pogodbe (stroški za internetno povezavo in telefonske klice) krije kupec sam, pri čemer se ti stroški ne razlikujejo od osnovne tarife, prodajalec dodatnih stroškov komunikacije ne zaračunava (plačljive telefonske številke).
5. Cena blaga in plačilni pogoji
5.1. Ceno blaga in morebitne stroške v povezavi z dostavo blaga na podlagi kupoprodajne pogodbe lahko kupec prodajalcu poravna na naslednje načine:
-
- v gotovini po povzetju na mestu, ki ga kupec določi v naročilu;
- brezgotovinsko z nakazilom na račun;
- brezgotovinsko prek plačilnega sistema;
- brezgotovinsko s plačilno kartico, in sicer bodisi kadarkoli prek spletne aplikacije (plačilnega vmesnika), prek plačilnega terminala ali v gotovini dostavljavcu ob prevzemu blaga.
5.2. Skupaj s prodajno ceno mora kupec prodajalcu plačati tudi stroške v povezavi s pakiranjem in dostavo blaga. Če ni izrecno navedeno drugače, so v prodajno ceno vključeni tudi stroški, povezani z dostavo blaga.
5.3. Prodajalec od kupca ne zahteva zavarovanja plačila (avansa) ali drugega podobnega plačila. To ne vpliva na določbo čl. 5.6. pogojev poslovanja v povezavi z obveznostjo plačila blaga vnaprej.
5.4. V primeru plačila v gotovini ali v primeru plačila po povzetju prodajna cena zapade v plačilo ob prevzemu blaga. V primeru brezgotovinskega plačila prodajna cena zapade v plačilo v 5 delovnih dneh od sklenitve kupoprodajne pogodbe, sicer prodajalec lahlo naročilo prekliče.
5.5. V primeru brezgotovinskega bančnega plačila mora kupec blago plačati z navedbo referenčne številke naročila. V primeru brezgotovinskega bančnega plačila je obveznost kupca za plačilo prodajne cene izpolnjena v trenutku, ko se ustrezni znesek pripiše na račun prodajalca.
5.6. Prodajalec mora v povezavi s plačilom, izvedenim na osnovi kupoprodajne pogodbe, kupcu izdati davčni dokument – račun. Prodajalec je zavezanec za davek na dodatno vrednost. Davčni dokument – račun prodajalec kupcu izstavi po plačilu blaga in ga v elektronski obliki pošlje na elektronski naslov kupca.
5.7. Morebitnih popustov na ceno blaga, ki jih prodajalec nudi kupcu, ni mogoče medsebojno kombinirati.
6. Odstop od kupoprodajne pogodbe – vračilo blaga
6.1. Kupec je seznanjen, da na podlagi člena 1837 civilnega zakonika, med drugim, ni mogoče odstopiti od kupoprodajne pogodbe o dobavi blaga, ki je bilo spremenjeno na željo kupca ali pooblaščene osebe, od kupoprodajne pogodbe o dobavi blaga, ki je hitro pokvarljivo, kakor tudi blaga, ki je bilo po dobavi nepovratno premešano z drugim blagom, od kupoprodajne pogodbe o dobavi blaga v zaprti embalaži, ki jo je kupec odprl in blaga iz higienskih razlogov ni mogoče vrniti, ter od kupoprodajne pogodbe o dobavi zvočnega ali slikovnega posnetka ali računalniškega programa, če je poškodoval originalno embalažo.
6.2. Če ne gre za primer iz čl. 6.1. ali za drug primer, pri katerem od kupoprodajne pogodbe ni mogoče odstopiti, ima kupec v skladu z določbo člena 1829(1) civilnega zakonika pravico do odstopa od kupoprodajne pogodbe brez navedbe razloga, in sicer v štirinajstih (14) dneh od prevzema blaga, pri čemer v primeru, da je predmet kupoprodajne pogodbe več vrst blaga ali dobava več delov, ta rok začne teči od dneva prevzema zadnje dobave blaga. Odstop od kupoprodajne pogodbe mora biti prodajalcu poslan v roku. Za odstop od kupoprodajne pogodbe lahko kupec uporabi obrazec za vračilo, ki ga nudi prodajalec in je sestavni del teh pogojev poslovanja, vendar to ni obvezno. Če kupec (potrošnik) odstopi od kupoprodajne pogodbe z uporabo navedenega obrazca, bo prodajalec njegov prejem potrdil v pisni obliki. Odstop od kupoprodajne pogodbe lahko kupec pošlje tudi na pooblaščeni naslov (»VRAČILO«, GLOBAL. EKSP.- Frogman / 27846H, Miklavška cesta 59A, 2311 Hoče, Slovenia) ali na naslov elektronske pošte prodajalca info@orsay.si.
6.3.V primeru odstopa od kupoprodajne pogodbe na podlagi čl. 6.2. pogojev poslovanja se kupoprodajna pogodba prekliče od začetka. Blago je treba prodajalcu poslati nazaj v štirinajstih (14) dneh od dneva odstopa od pogodbe na naslov: »VRAČILO«, GLOBAL. EKSP.- Frogman / 27846H, Miklavška cesta 59A, 2311 Hoče, Slovenia. Navedeni rok 30 dni velja za upoštevanega, če bo blago poslano v tem roku. Če kupec odstopi od kupoprodajne pogodbe, kupec nosi neposredne stroške v povezavi z vračilom blaga prodajalcu, in to tudi v primeru, ko blaga zaradi svoje narave ni mogoče vrniti po običajni poštni poti.
6.4. V primeru odstopa od pogodbe na podlagi čl. 6.2. pogojev poslovanja prodajalec vrne od kupca prejeta denarna sredstva v štirinajstih (14) dneh od kupčevega odstopa od pogodbe, in sicer na enak način, na kakršen je prodajalec sredstva od kupca prejel. Če je bilo plačilo izvedeno brezgotovinsko preko plačilne kartice, se kupec strinja, da mu prodajalec denarna sredstva vrne z brezgotovinskim nakazilom na račun, na katerega je uporabljena plačilna kartica vezana. Prodajalec lahko kupcu denarna sredstva vrne z brezgotovinskim nakazilom na račun tudi, kadar bo s tem soglašal kupec (oziroma bo to zahteval sam, zlasti prek obrazca za vračilo) in s tem kupcu ne bodo nastali dodatni stroški. Če kupec odstopi od kupoprodajne pogodbe, prodajalec kupcu ni dolžan vrniti prejetih denarnih sredstev, dokler kupec blaga ne vrne ali dokaže, da je prodajalcu blago poslal.
6.5. Če kupec ni izbral najugodnejši način vračila blaga, ki ga priporoča prodajalec, prodajalec kupcu vrne stroške za vračilo blaga na osnovi sklenjene kupoprodajne pogodbe v znesku, ki ustreza najugodnejšemu ponudniku dostave blaga.
6.6. Kupec odgovarja za znižanje vrednosti blaga, ki je posledica napačnega ravnanja z blagom, v nasprotju z naravo in lastnostmi blaga, vključno z njegovo funkcionalnostjo. Prodajalec ima pravico, da zahteva poplačilo škode, ki je nastala na blagu, in da vrednost nastale škode enostransko odbije od vračila prodajne cene. O vračilu (dela) prodajne cene kupcu in poplačilu škode, ter o dejstvih z znižano vrednostjo blaga prodajalec kupca obvesti v pisni obliki.
6.7. Če po sklenitvi kupoprodajne pogodbe pride do situacije, zaradi katere naročenega blaga ni mogoče dobaviti (npr. poškodovano blago, ni na zalogi, ipd.) ima prodajalec pravico, da od kupoprodajne pogodbe odstopi. V takem primeru prodajalec kupcu vrne prodajno ceno v 14 dneh, in sicer brezgotovinsko na račun, ki ga določi kupec.
6.8. Če je skupaj z blagom kupcu poslano tudi darilo, je darilna pogodba med prodajalcem in kupcem sklenjena z razveznim pogojem, da v primeru kupčevega odstopa od kupoprodajne pogodbe, darilna pogodba prav tako preneha veljati in mora kupec skupaj z blagom prodajalcu vrniti tudi poslano darilo.
6.9. Pri plačilu s kartico bodo sredstva vrnjena na račun, ki je vezan na uporabljeno kartico.
7. Prevoz in dostava blaga
7.1. V primeru, da je način dostave dogovorjen na osnovi posebne zahteve kupca, kupec nosi tveganje in morebitne dodatne stroške, povezane s tem načinom dostave.
7.2. Če je prodajalec na podlagi kupoprodajne pogodbe dolžan blago dostaviti na mesto, ki ga je kupec določil v naročilu, je kupec ob dostavi dolžan blago prevzeti.
7.3. Če je na željo kupca treba blago dostaviti ponovno ali na drug način, kot je bilo navedeno v naročilu, mora kupec plačati stroške v povezavi s ponovno dostavo blaga oziroma stroške v povezavi z drugim načinom dostave blaga.
7.4. Pri prevzemu blaga od prevoznika je kupec dolžan preveriti, da embalaža blaga ni poškodaovana, in v primeru kakršnekoli napake, to nemudoma javiti prevozniku. V primeru poškodovane embalaže, ki priča o nepooblaščenem vdoru v pošiljko, kupcu pošiljke od prevoznika ni potrebno prevzeti.
7.5. Druge pravice in obveznosti strank pri prevozu blaga se lahko urejajo z dodatnimi pogoji prodajalca, če jih prodajalec izda.
8. Pravice iz nepravilne izpolnitve
8.1. Pravice in obveznosti pogodbenih strank glede pravic iz pomanjkljive izpolnitve urejajo ustrezni splošno zavezujoči pravni predpisi (zlasti določbe členov 1914 do 1925, členov 2099 do 2117 in členov 2161 do 2174 civilnega zakonika), še zlasti:
Člen 1922
Če je pridobitelj na nepravilnost nasprotne stranke opozoril upravičeno, rok za opozorilo na nepravilnost ne teče, če pridobitelj predmeta z nepravilnostjo ne more uporabljati.
Člen 1924
Vsakomur, ki ima pravico iz nepravilne izpolnitve, pripada tudi nadomestilo stroškov, namensko porabljenih pri uveljavljanju te pravice. Vendar če pravice do nadomestila ne uveljavlja v enem mesecu po preteku roka, v katerem je treba opozoriti na nepravilnost, sodišče pravice ne bo priznalo, če bo odtujitelj ugovarjal, da pravica do nadomestila ni bila uveljavljena pravočasno.
Člen 2106
Kupec mora ob ugotovitvi in prijavi napake prodajalca obvestiti o izbrani pravici brez nepotrebnega odlašanja. Izbrane pravice kupec ne more spremeniti brez soglasja prodajalca; to ne velja, če je kupec zahteval popravilo napake, za katero se izkaže, da je nepopravljiva. Če prodajalec ne odpravi napake v razumnem roku ali če kupcu sporoči, da napake ne bo odpravil, lahko kupec namesto odprave napake zahteva primeren popust oz. lahko odstopi od pogodbe.
Člen 2161
Prodajalec kupcu zagotavlja, da je blago ob prevzemu brezhibno. Še posebej prodajalec kupcu zagotavlja, da blago
a) ustreza dogovorjenemu opisu, vrsti in količini ter kakovosti, funkcionalnosti, združljivosti, in drugim dogovorjenim lastnostim,
b) je primeren za namen, za katerega ga kupec kupuje in s katerim se prodajalec strinja, in
c) je dostavljen z vsemi sestavnimi deli, kot so etikete, navodila ipd.
Prodajalec kupcu zagotavlja, da poleg pričakovanih lastnosti
a) je blago primerno za namene, za katerega se tovrstno blago običajno uporablja, tudi glede na pravice tretjih oseb, pravne predpise, tehnične standarde ali kodekse ravnanja določene panoge, če tehničnih standardov ni.
b) blago po količini, kakovosti in drugih lastnostih, vključno s trajnostjo, funkcionalnostjo, združljivostjo in varnostjo, ustreza običajnim lastnostim istovrstnega blaga, ki jih lahko kupec upravičeno pričakuje, tudi glede na javne izjave prodajalca oz. druga oseba v isti pogodbeni verigi, zlasti oglaševanje ali označevanje,
c) je blago dostavljeno s sestavnimi deli, vključno z embalažo, navodili za sestavo in drugimi navodili za uporabo, ki jih kupec lahko upravičeno pričakuje, in
d) blago ustreza kakovosti, dizajnu in predlogi, ki jo je prodajalec posredoval kupcu pred sklenitvijo pogodbe.
(5) Če se napaka pokaže v enem letu od prevzema, se šteje, da je bila stvar z napako že ob prevzemu, razen če narava blaga ali napaka tega ne izključuje. Ta rok ne teče za čas, v katerem kupec blaga ne more uporabljati, ko je napako upravičeno reklamiral.
Oddelek 2165
(1) Kupec lahko opozori na napako, ki se pokaže na blagu v dveh letih od prevzema.
Oddelek 2167
(1) Kupec nima pravice do pomanjkljive izpolnitve, če je napako povzročil sam.
(2) Napaka na blagu ni dotrajanost blaga, če je nastala zaradi njene običajne uporabe, pri rabljenem blagu pa dotrajanost, ki ustreza obsegu prejšnje uporabe.
Oddelek 2169
(1) Če ima blago napako, lahko kupec zahteva vračilo ali zamenjavo. Po svoji izbiri lahko zahteva novo blago brez napake ali popravilo stvari, razen če je izbrani način odprave napake v primerjavi z drugim nemogoč ali nesorazmerno drag; ta se presoja predvsem glede na lastnosti napake, in vrednost, ki bi jo blago imelo brez napake in ali je napako možno brez večjih težav za kupca odpraviti na drug način.
(2) Prodajalec sme zavrniti odpravo napake, če je ta nemogoča ali nesorazmerno draga, zlasti glede na lastnosti napake in vrednost, ki bi jo imelo blago brez napake.
Oddelek 2171
(1) Kupec lahko zahteva razumen popust ali odstop od pogodbe, če
a) prodajalec ni hotel odstraniti napake ali je ni odstranil v skladu s § 2170 odst. 1 in 2,
b) se napaka ponavlja,
c) je napaka bistvena kršitev pogodbe, ali
d) je iz izjave prodajalca ali iz okoliščin očitno, da napaka ne bo odpravljena v razumnem roku oziroma brez večjih težav za kupca.
(2) Primerni popust se določi kot razlika med vrednostjo blaga brez napake in blaga z napako, ki ga je kupec prejel.
Oddelek 2172
Napako lahko sporoči prodajalcu, pri katerem je bilo blago kupljeno. Če pa je za popravilo imenovana tretja oseba, ki je pri prodajalcu ali v kraju bližje kupcu, bo kupec napako sporočil osebi, ki je bila imenovana za popravilo.
8.2. Prodajalec kupcu zagotavlja, da blago ob prevzemu nima nepravilnosti.
Zlasti prodajalec kupcu ob prevzemu blaga zagotavlja:
-
- 8.2.1. blago ima lastnosti, glede katerih sta se stranki dogovorili, če pa dogovora ni, ima take lastnosti, ki jih je prodajalec ali proizvajalec opisal ali ki jih je kupec glede na naravo blaga in na podlagi oglaševanja, ki ga sta ga izvajala, pričakoval;
- 8.2.2. blago je primerno za namen in za uporabo, ki jo prodajalec navaja ali za katerega se blago te vrste običajno uporablja;
- 8.2.3. blago ustreza kakovosti ali izvedbi pogodbenega vzorca ali predloge, če sta bila kakovost ali izvedba predvidena glede na pogodbeni vzorec ali predlogo;
- 8.2.4. blago je v ustrezni količini, barvi in velikosti ter
- 8.2.5. blago ustreza zakonskim zahtevam.
8.3. Določbe iz čl. 8.2. pogojev poslovanja ne veljajo pri blagu, ki se prodaja za nižjo ceno zaradi nepravilnosti, zaradi katere je bila nižja cena dogovorjena, za nepravilnost blaga, ki jo povzroči kupec, za obrabo blaga, ki nastane z njegovo običajno uporabo, pri uporabljenem blagu za nepravilnost, ki ustreza meri uporabe ali obrabe, ki ga je blago imelo pri kupčevem prevzemu, ali če to izhaja iz narave blaga.
8.4. Če se nepravilnost pojavi v dvanajstih mesecih od prevzema, se šteje, da je bilo blago nepravilno že pri prevzemu. Po poteku tega 12-mesečnega roka mora uporabnik svojo trditev, da je nepravilnost obstajala že v času prevzema, dokazati. Kupec je upravičen do uveljavljanja pravice iz nepravilne izpolnitve, ki se pojavi pri potrošniškem blagu v času 24 mesecev od prevzema. Za darilo, ki ga je prodajalec poslal ob nakupu, ne veljata garancija in odgovornost prodajalca za nepravilnosti.
8.5. Pravice iz nepravilne izpolnitve kupec uveljavlja pri prodajalcu na pooblaščenem naslovu:
»VRAČILO«
GLOBAL. EKSP.- Frogman / 27846H
Miklavška cesta 59A
2311 Hoče
Slovenia
Za trenutek uveljavljanja reklamacije se šteje trenutek, ko kupec s svojim enostranskim pravnim poslom izrazi voljo po zahtevi svojih pravic iz nepravilne izpolnitve, torej ko prvič obvesti prodajalca, da je izpolnitev nepravilna in katere pravice zahteva. Za reklamacijo nepravilnosti blaga lahko kupec uporabi obrazec za reklamacijo, ki ga nudi prodajalec in je del teh pogojev poslovanja.
8.6. Druge pravice in obveznosti strank v povezavi z odgovornostjo prodajalca za nepravilnosti lahko ureja reklamacijski pravilnik prodajalca.
9. Druge pravice in obveznosti pogodbenih strank
9.1. Kupec pridobi lastništvo nad blagom s plačilom prodajne cene blaga v celoti.
9.2. Prodajalca v razmerju do kupca ne zavezujejo kodeksi ravnanja v smislu določbe člena 1826(1)(e) civilnega zakonika.
9.3. Izvensodno reševanje pritožb potrošnikov prodajalec zagotavlja prek elektronskega naslova info@orsay.si. Informacije o obravnavi pritožbe kupca prodajalec pošlje na elektronski naslov kupca.
9.4. Prodajalec ima pravico do prodaje blaga na podlagi obrtnega dovoljenja. Nadzor nad obrtno dejavnostjo v okviru svojega delovanja izvaja pristojni inšpektorat za delo. Nadzor nad področjem varstva osebnih podatkov izvaja nadzorni organ za varstvo osebnih podatkov. Češka trgovska inšpekcija v določenem obsegu med drugim izvaja nadzor nad spoštovanjem zakona št. 634/1992 Sb., o varstvu potrošnikov.
9.5. Kupec s tem nase prevzema odgovornost za spremembe okoliščin v smislu člena 1765(2) civilnega zakonika in nima pravice zahtevati nove pogoje oz. nova pogajanja glede kupoprodajne pogodbe.
10. Varstvo osebnih podatkov
10.1. Varstvo osebnih podatkov kupca, ki je fizična oseba, se zagotavlja v skladu z uredbo Evropskega parlamenta in Sveta (EU) 2016/679 z dne 27. aprila 2016 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov in o prostem pretoku takih podatkov ter o razveljavitvi Direktive 95/46/ES (Splošna uredba o varstvu podatkov GDPR).
10.2. Kupec je seznanjen, da bo prodajalec (i) zaradi izvajanja sklenjene kupoprodajne pogodbe s kupcem (po potrebi tudi zaradi pogajanja za njeno sklenitev in/ali spremembo) in ali (ii) za namene vodenja uporabniškega računa na podlagi dogovora s kupcem obdeloval te osebne podatke kupca: ime in priimek, naslov prebivališča, identifikacijska številka, davčna identifikacijska številka, naslov elektronske pošte, telefonska številka, oziroma druge dodatne informacije, kot je naslov za dostavo, številka stanovanja, nadstropje stanovanja. Navedene osebne podatke bo prodajalec obdeloval kot upravljavec, osebe, ki bodo dostavljale blago, pa kot obdelovalci. Osebni podatki se bodo obdelovali zlasti v obliki njihovega zbiranja, shranjevanja na nosilce informacij, urejanja ali spreminjanja, iskanja, uporabe, prenašanja prevozniku in po potrebi tudi drugim osebam (če bo kupec s tem soglašal), hrambe, razvrščanja ali kombiniranja, blokiranja in odstranjevanja. Ti osebni podatki se bodo obdelovali v času izpolnjevanja kupoprodajne pogodbe in po njeni izpolnitvi do preteka zastaralnih rokov (tj, praviloma tri leta od izpolnitve kupoprodajne pogodbe), po potrebi pa za čas vodenja uporabniškega računa kupca (tj. do trenutka, ko ga kupec zapre).
10.3. Pravilnik o zasebnosti je na voljo tukaj.
10.4. Kupec je seznanjen, da je svoje osebne podatke (pri registraciji, v svojem uporabniškem računu, pri naročilu iz spletnega vmesnika trgovine) dolžan navesti pravilno in resnično, ter da je dolžan brez odlašanja prodajalca obvestiti o spremembi svojih osebnih podatkov.
10.5. Za obdelavo osebnih podatkov kupca lahko prodajalec pooblasti tretjo osebo kot obdelovalca. Razen dostavljavcev blaga prodajalec osebnih podatkov brez predhodnega soglasja kupca tretjim osebam ne bo posredoval.
10.6. Osebni podatki se bodo obdelovali v elektronski obliki na samodejen način ali v tiskani obliki na nesamodejen način.
10.7. Kupec potrjuje, da so posredovani osebni podatki točni in resnični, ter da je bil seznanjen s tem, da gre za prostovoljno posredovanje osebnih podatkov.
10.8. Kupec lahko pri naročanju izrazi tudi soglasje s prodajalčevo obdelavo osebnih podatkov za namene trženja, in sicer zlasti v okviru pošiljanja komercialnih sporočil in drugih trženjskih aktivnosti prodajalca. Soglasje bo veljalo za osebne podatke v naslednjem obsegu: ime in priimek, naslov elektronske pošte, telefonska številka. Osebni podatki kupca se bodo za namene trženja obdelovali do kupčevega preklica soglasja, največ pa pet let, razen če bo to soglasje v vmesnem obdobju obnovljeno. Osebni podatki se bodo obdelovali zlasti v obliki njihovega zbiranja, shranjevanja na nosilce informacij, urejanja ali spreminjanja, iskanja, uporabe, prenašanja (če bo kupec s tem soglašal), hrambe, razvrščanja ali kombiniranja, blokiranja in odstranjevanja.
Soglasje z obdelavo osebnih podatkov za namene trženja ni pogoj, ki bi sam po sebi onemogočal sklenitev kupoprodajne pogodbe.
10.9. Prodajalec kupca opozarja, da so podatki kupcev lahko navedeni v registru, ustvarjenem v smislu člena 20z zakona št. 634/1992 Sb., o varstvu potrošnikov (v nadaljnjem besedilu »zakon o varstvu potrošnikov«).
Pošiljanje komercialnih sporočil in shranjevanje piškotkov
11.1. Kupec je seznanjen, da mu prodajalec lahko na njegov elektronski naslov pošilja informacije v povezavi z blagom, storitvami ali podjetjem prodajalca v obliki komercialnih sporočil. Pošiljanje komercialnih sporočil lahko kupec kadarkoli prekliče v svojem uporabniškem računu ali preko povezave v spodnjem delu vsakega komercialnega sporočila.
Kupec je seznanjen, da prodajalec na svojih spletnih straneh uporablja piškotke. Obdelava in uporaba piškotkov se ureja z ločenim pravilnikom, ki je na voljo tukaj.
12. Vročanje
12.1. Kupcu je mogoče vročati na elektronski naslov kupca.
13. Izvensodno reševanje potrošniških sporov
13.1. Prodajalec s tem obvešča kupca, da ima v smislu zakona o varstvu potrošnikov pravico do izvensodnega reševanja spora iz kupoprodajne pogodbe, sklenjene s prodajalcem. Predpogoj za uveljavljanje pravice kupca do izvensodnega reševanja sporov je predhodno neuspešno neposredno pogajanje s prodajalcem.
13.2. Če želi kupec izkoristiti svojo pravico do izvensodnega reševanja spora iz kupoprodajne pogodbe na podlagi čl. 13.1. pogojev poslovanja, se lahko s svojim predlogom za sprožitev izvensodnega reševanja potrošniškega spora obrne na Češko trgovinsko inšpekcijo (Česká obchodní inspekce), ki je v smislu zakona o varstvu potrošnikov pristojni organ za izvensodno reševanje potrošniških sporov v primeru kupoprodajnih pogodb, sklenjenih med prodajalcem in kupcem. Več informacij je mogoče najti na spletnih straneh Češke trgovinske inšpekcije na naslovu URL http://www.coi.cz/.
13.3. Predlog za sprožitev izvensodnega reševanja potrošniškega spora lahko kupec poda pisno ali ustno za zapisnik ali elektronsko prek spletnega obrazca, navedenega na spletnih straneh Češke trgovinske inšpekcije (obrazec je dostopen na naslovu URL https://adr.coi.cz/cs), podpisan s priznanim elektronskim podpisom ali poslan prek podatkovnega predala kupca, ki podaja predlog. Pod pogojem, da je predlog v 10 dneh potrjen oziroma dopolnjen na enega od načinov iz prvega člena, ga je mogoče vložiti prek drugih tehničnih sredstev, zlasti prek telefaksa ali javnega podatkovnega omrežja brez uporabe priznanega elektronskega podpisa. Predlogu je obvezno treba priložiti potrdilo o dejstvu, da kupcu ni uspelo rešiti spora s prodajalcem neposredno, kakor tudi druge dokumente, ki dokazujejo kupčeva zatrjevana dejstva, če so na voljo.
14. Končne določbe
14.1. Če razmerje, ki nastane s kupoprodajno pogodbo, vključuje mednarodni element, potem se stranki dogovorita, da se razmerje ureja v skladu s češkim pravom. To ne vpliva na pravice potrošnika, ki izhajajo iz splošno zavezujoče zakonodaje.
14.2. Če katera od določb pogojev poslovanja ne velja oziroma ne učinkuje, ali taka postane, neveljavne določbe nadomestijo določbe, katerih smisel se neveljavni določbi najbolj približa. Neveljavnost ali neučinkovitost ene določbe ne vpliva na veljavnost ostalih določb.
14.3. Kupoprodajno pogodbo, vključno s pogoji poslovanja, prodajalec arhivira v elektronski obliki in ni dostopna.
14.4. Prilogo pogojev poslovanja sestavlja obrazec za odstop od kupoprodajne pogodbe.
14.5. Kontaktni podatki prodajalca/naslov za vročanje:
Orsay Europe, s.r.o.
Rozkošného 1058/3,
Smíchov
150 00 Praga 5
naslov elektronske pošte: info@orsay.si;
telefon: +386 1 828 57 03.
Praga, dne 1. 9. 2023